Polietileno naudojimas kasdieniniame gyvenime

polietilenas

Kur tik pažvelgsite, bet kurioje srityje, visur mes naudojame polietileną. Tai ir plastikiniai buteliai, mobilūs telefonai, apšiltinimo medžiagos, viskas yra pagaminta iš vienos ar kitos rūšies plastiko. Tai universali medžiaga kuria galima ne tik padengti paviršius tam kad juos apsaugotume nuo drėgmės ar purvo, supakuoti daiktus, buityje naudojamus reikmenis, maisto prekes ir dar daugybė naudojimo paskirčių. Šiuolaikinis pasaulis yra ypač priklausomas nuo šios medžiagos, kuri yra gaminama iš naftos ir benzino produktų iškasenų.

Kaip teigiama svetainėje www.polietilenas.lt – šios medžiagos populiarumą lemia panaudojimo universalumas. Labai plastiška, atspari krūviams, elastinga, ganėtinai pigi medžiaga polietilenas savo savybėmis pralenkė kitas panašias tačiau ne tokias atsparias medžiagas kaip pavyzdžiui popierius kuris nuo menkiausio sąlyčio su vandeniu paprasčiausiai ištirpsta ir praranda bet kokias pradines savybes. Polietilenas gaminamas ne taip jau senai, išrastas tik 1950 m. vokiečių ir italų išradėjų kurių eksperimentai su polimerais buvo vainikuoti neįtikėtinos sėkmės pakeitusios pasaulį negrįžtamai. Šios medžiagos naudojimas sparčiai paplito po visas pasaulio šalis nes tuo metu panašių sprendimų niekas negalėjo pasiūlyti. Polietileno savybės neatsiejamai priklauso nuo to iš kokių kristalų jis sintetinamas ir galutinio produkto kietumą, minkštumą, plastiškumą apsprendžia molekulių santykis. Iš to paties polietileno gaminami skirtingoms pramonės šakoms reikalingi gaminiai.

Interneto svetainėje www.maisai.lt nurodoma, kad polietilenas naudojamas plastikinių maišelių, šiukšlių maišų gamyboje. Polietilenas taip pat plačiai naudojamas ir statybų sektoriuje. Pavyzdžiui iš jo gaminami vidaus ir lauko kanalizacijos vamzdžiai, nuotėkų talpos, lietvamzdžiai ir kiti namo statybos sudėtiniai elementai. Kiekvienas sodininkas sutiks, kad be polietileno plėvelės sunkiai įsivaizduoja kasdienį daržovių auginimą. Svetainėje www.pleveles.com yra kacentuojama, kad ir mums įprastos plėvelės yra skirstomos į keletą porūšių, atsižvelgiant į storį bei gamybos procesą.

Polietilenas labai plačiau naudojamas medicinoje ir karo pramonėje. Tamprumas ir atsparumas deformacijai yra pagrindiniai bruožai dėl kurių šis polimeras vertinamas daugelio sričių specialistų ir produkto ekspertų. Kad ir kiek kalbėtume ir girtume šią medžiagą yra vienas labai ženklus minusas kodėl polietilenui nelemta įsigalėti ir nugalėti kitas medžiagas kurias naudoja žmonės. Didžiausia bėda ta, kad polietilenas kad ir kaip būtų gaila yra visiškai neatsparus karščiui. Jis lydosi vos ne tokioje pat temperatūroje kaip ir vanduo, todėl jo panaudojimo galimybės yra labai apribotos ir tai grynai priklauso nuo oro sąlygų. Tas pats pasakytina ir apie šaltį, itin žemėje temperatūroje polietilenas tampa labai trapus ir gali akimirksniu subyrėti į mažas daleles. Polietilenas gali būti apdirbamas ir mechaniniu būdu ir staklėmis ir gamybinėmis linijomis.

Dar viena problema kuri ypač neramina tai kad polietilenas nors ir rūšiuojamas kaip ir kiti plastikai yra viena labiausiai paplitusių šiukšlių užklojusių tūkstančiais tonų viso pasaulio žemynuose, jūrose, net ir Antarktidoje. Nerūpestingas žmonių elgesys ir visiškas abejingumas gamtai daro didžiausią žalą visoje polietileno pritaikymo žmogaus reikmėms grandyje. Nors mokslininkai stengiasi išrasti visiškai nekenksmingai aplinkai medžiagas tačiau kol kas horizonte nesimato naujos medžiagos kuri galėtų pakeisti polietileną. Kaip pakaitalas šiandien naudojamas lateksas, gumos gaminiai taip pat naudojami kaip alternatyva polietilenui tačiau tai yra brangesnė medžiaga todėl pigiems produktams gaminti netenkina jos kainos lygis.

Polietilenas gali būti pačių įvairiausių formų, ir skystu pavidalu ir granulės, ir kieti luitai, strypai, blogai, plonasluoksniai rulonai ir tiršta masė. Jos svoris priklauso nuo to kiek jis maišomas su oru ar kitomis sudedamosiomis dalimis tam tikram gaminiui pagaminti. Apie medžiagų struktūra neverta analizuoti nes vartotojams kur kas labiau svarbu jos pritaikymo sritys ir tai kiek naudos iš jos turi tiek žmonės tiek ir įmonės. Dabar yra atrandamos naujos polietileno savybės, susintetinamas ypač atsparus trynimui, neplyštantis, atsparus karšiui, išnaudojama ir jo kaip skaidrios medžiagos privalumai.