Auganti naujų daugiabučių paklausa

Nekilnojamojo turto paklausa auga kaip ant mielių. Tiesa, šiuo metu didžiausio klientų dėmesio sulaukia butai sostinėje, tačiau ir kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose vis aktyviau rengiami naujų daugiabučių statybų projektai. Be to, vis daugiau žmonių pageidauja įsigyti butą nebaigtos statybos namuose, t. y. sutartis pasirašoma įvertinus būsto brėžinį. Šiandien nebaigtos statybos namų paklausa, jei lyginsime ją su praėjusiu penkmečiu, išaugo beveik dvigubai.

Šiuo metu net ir nepriekaištingai suremontuoti butai, esantys senos statybos name, nesulaukia didesnio klientų dėmesio. Nors tokių būstų kaina itin patraukli, vis dėlto paprastai gyvenamoji patalpa paliekama nuomininkams. Jauni žmonės pageidauja įsigyti naujos statybos butus. Ypatingai daug dėmesio sulaukia daugiabučiai, pastatyti patogiose miesto vietose. Šiuo metu patraukliausi atrodo 2–3 kambarių mažesnio gyvenamojo ploto butai. Tiesa, naujais butais domisi ir vyresnio amžiaus žmonės – nusprendę taupyti, jie keičia senos statybos butus į mažesnius naujos statybos būstus, kurie padeda taupyti energiją ir mažina suvartotos šilumos kiekį.

brokerisNors nekilnojamojo turto rinka įgauna pagreitį, tačiau klientams vis dar svarbiau ne gyvenamasis rajonas, o perkamo buto kaina. Specialistai tvirtina, kad šiuo metu butai, kurių kaina siekia 3–5 tūkstančius litų už kvadratinį metrą, sulaukia daug daugiau dėmesio nei butai, kurių kaina viršija 6 tūkstančius litų. Brangesni butai parduodami Vilniuje (vidutinė buto kaina sostinėje šiuo metu siekia 5 500 litų už kvadratinį metrą) ir tai savaime suprantama – Vilnius yra turbūt vienintelis miestas Lietuvoje, kuriame gyventojų skaičius nuolatos auga. Be to, sostinėje jau kurį laiką siūlomas didžiausias darbo užmokestis. Šiandien kai kurios didesnės Vilniaus statybų kompanijos vienu metu plėtoja net kelis projektus. Tiesa, čia butų kaina kyla ne vien dėl noro gauti didesnį pelną, bet ir dėl papildomų investicijų, projektui suteikiančių savitumo ir išskirtinumo, pvz., išmanusis šildymo reguliavimas.

Išsikapstę iš krizės su baime laukiame didėjančių butų kainų, tačiau specialistai tikina, kad rimtesnių kainos šuolių artimiausių metu neturėtume sulaukti (planuojama, kad kainos padidės vos keliais procentais). Šiandien butų pasiūlos ir paklausos santykis yra gana statiškas, todėl ir kainos turėtų laikytis stabiliai. Žinoma, nuo nemalonių staigmenų niekas nėra apsaugotas. Investuotojus gąsdina sparčiai augančios statybų kainos – per kelis metus užmokestis statybininkas išaugo beveik dvigubai, todėl laikui bėgant gali didėti ir būstų kainos. Be to, naujos statybos butų rinkai daug įtakos turi metinė infliacija, o tai reiškia, kad euro įvedimas taip pat gali nulemti nekilnojamojo turto kainų pokytį.

Naujos statybos butų paklausa artimiausiu metu neketina sumažėti. Gyventojai noriai kraustosi į naujus namus, kurie mums žada ne tik patogų gyvenimą, bet ir mažesnius mokesčius – įrodyta, kad naujuose daugiabučiuose, jei lygintume juos su senos statybos namais, šiluma vartojama beveik du kartus efektyviau. Tiesa, senos statybos daugiabutyje šilumą taip pat galima vartoti efektyviai, tačiau siekiant šio tikslo, reikia kruopščiai įgyvendinti visus šilumos taupymo veiksmus. Daugelis gyventojų vengia papildomų rūpesčių ir keliasi į naują būstą – jau nuo 1993 m. taikant griežtesnius šiluminės varžos reikalavimus Lietuvoje daugiabučių statytojai buvo įpareigoti statyti tik protingai šilumą vartojančius daugiabučius.